Březen 2012

Poslední „zelený“ záblesk Paoliniho tetralogie?

29. března 2012 v 21:52 | missssa |  - - - - - - > Knihy
Christopher Paolini je nejmladším autorem fantasy knih moderní doby. Poslední díl tetralogie Odkazu dračích jezdců s názvem Inheritance u nás vyjde již brzy.
Několik let (ne)trpělivě očekávanou knihu si čeští fanoušci a knihomolové mohou koupit již 30.března 2012 jako 1. české vydání Nakladatelství Fragment, ve spolupráci se společností Tiskárny Havlíčkův Brod.
V pouhých 15ti letech se tomuto autorovi zrodila myšlenka o kouzelné, imaginární zemi Alagaësii, kouzelných i hrůzostrašných tvorech, dracích a Jezdcích. V roce 2004 mohli čtenáři v České republice začít číst první stránky (původně zamýšlené trilogie) . V té době již byla kniha Eragon světovým bestsellerem.
Dnes, po celých osmi letech, se nám do ruky konečně dostává poslední díl Odkazu dračích Jezdců. Se zatajeným dechem můžeme číst další příběhy, a často i složité osudy nám již dobře známých, ale i nových postav.
Eragon a Safira jsou mnoha lety a četnými zkušenostmi stmelenými partnery. Jezdcem a drakem. Společně se svými přáteli - elfkou Aryou, trpaslíkem Orikem, válečnicí a vůdkyní Vardenů Nasuadou, bylinkářkou Angelou, kočkodlakem Solembulem a samozřejmě i Eragonovým bratrancem Roranem, se společně vydávají proti Království, hrozivému a nelítostnému králi Galbatorixovi a jeho drakovi Šruikanovi. Boj to rozhodně není jednoduchý. Král celých 100 let zkoumal kouzla a shromažďoval tajemství Jezdců, které sám zradil a krutě vyvraždil i s jejich draky. Zároveň zotročil Eragonova bratra Murtagha a jeho draka Trna s pomocí přísahy ve starověkém jazyce. Zbývá pro tyto dva ještě nějaká naděje?
Eragon a Safira, spolu s Vardeny a dalšími odvážnými bojovníky z řad všech ras Alagaësie, bojují proti králi a postupně dobývají jedno královské město za druhým…Až k Uru´baenu, hlavnímu městu Alagaësie.
Teprve teď všichni stojí před skutečnou zkouškou. Budou Eragon a Safira dostatečně silní a porazí krále? Vyhrají jejich přátelé bitvy o Království? Co se stane s posledním vejcem krále Galbatorixe?
Tuto knihu mohu doporučit všem čterářům od 12ti let. Příběh Eragona a Safiry chytne za srdce jak malé, tak velké čtenáře, fanoušky fantasy knih obzvlášť. Od krvavých pasáží bitev, přes společně strávené chvíle Eragona a Safiry, vytvářející u čtenářů silné emoce, až k úsměvným proslovům bylinkářky Angely. To vše a mnohem víc zažijí čtenáři této knihy.
Za zmínku zcela jistě stojí i ilustrace samotného autora - oko Safiry a mapa Alagaesie (které najdete ve všech Paoliniho knihách), a stejně tak i úžasná malba na obalu samotné knihy - zelený drak od umělce Johna J. Palencara. Ta dodává knize a její atmosféře charakteristický nádech. Stejně jako její obvyklá tloušťka (šířka) a jazyky všech ras Alagaësie, se stručným přehledem postav, míst a zvláštností, nacházejících se v závěru knihy.
Knize samotné bych snad nic nevytkla. Možná jen (pro mě) příliš dlouhé popisy bitev o města, která jsou v první polovině knihy. Děj se začíná dynamicky vyvíjet až od druhé poloviny knihy . Od té chvíle vás chytne a nepustí. Čekají tu jak příjemná, tak mnohdy i nepříjemná překvapení. Skvělý zážitek ze čtení! Třeba nás Paolini překvapí další skvělou fantasy tetralogií. Můžeme už jen čekat a těšit se!

Atra du evarínya ono varda! Nechť hvězdy nad tebou bdí!

Ghostgirl

26. března 2012 v 0:07 | missssa |  - - - - - - > Knihy
Vítejte na onom světě...
Středoškolačka Charlotte má první den po prázdninách pocit, že jí teď ve škole všechno vychází - ale jen do chvíle, než zůstane na chvíli sama v učebně na fyziku a udusí se želatinovým medvídkem. S úžasem ale zjišťuje, že smrtí nic nekončí: čekají ji podobně tragicky zesnulí studenti na kursu Posmrtné výuky, kde se má naučit, jak dořešit své světské záležitosti a posunout se dál. Charlotte se ale posunout nechce: nejvíc ze všeho si touží aspoň jednou zatančit se svou tajnou láskou Damenem. A ještě jeden sen by si ráda splnila: vždycky toužila patřit mezi populární studenty, ale byla spíš přehlížená šedá myška. Zdá se ale, že smrt je v tomhle ohledu mnohem slibnější. Stačí se jen trochu snažit, naučit se telekinezi, telepatii či vstupování do těl živých lidí, a úspěch se ocitá nadosah ruky. Jen kdyby se Charlotte neustále nestavěla do cesty žárlivá mrtvá Prue, která chce její záměry překazit...
Autorka: Tonya Hurleyová
Moc pěkné čtemí, když chcete zkusit něco nového...zkusit, jaké to je být mrtvý a zároveň mezi živými:))
Další příěhy Charlotte a jejích přátel...Click ,,Celý článek"

Poslední díl - Inheritance

14. března 2012 v 9:12 | missssa |  - - - - - - > Knihy
Takže, už včera mi přišel poslední díl českého vydání Paoliniho knížek o Eragonovi...

Vzhledem k tomu, že oficiální knížka vyjde až 30.3. a věřím že už se nemůžete dočkat:)) Já jsem získala od Nakladatelství Fragment (v rámci internetové ,,soutěže" - kdo dřív napíše, ten je má) tzv. reading copies, kterou si přečtu a za úkol ji musím zrecenzovat...což si už před 30.3. budete moct přečíst tady u mě na blogu!

Pro představu - reading copies je prakticky stejná jako knížka, jen nemá pevné desky a jsou to jen ,,slepené" stránky:) Pro ty, co už mají nějakou z Paoliniho knížek - vyndáte stránky a tak vypadá i reading copy, které mi teď leží doma:)

Nebyla bych správný fanda, kdybych ji nezačala hltat hned poté, co se mi dostala do ruk od naší pošťačky!:) Už se nemůžu dočkat dalších dobrodružství Eragona a Safiry...a vůbec, kdo bude majitel třetího zeleného vejce?:)