Květen 2015

PAST

2. května 2015 v 13:23 | missssa |  - - - - - - > Knihy
Název: Past
Autor: Andrew Fukuda
Nakladatelství FRAGMENT, 1. vydání 2015
Beletrie pro děti a mládež/ Fantasy, sci-fi, horory, dystopie/ Edice Andrew Fukuda

VELKOLEPÉ FINÁLE SKVĚLÉ TRILOGIE!!!

Konečně se i čeští čtenáři a fanoušci Gena a jeho přátel dočkali finálové a poslední (?) knihy, která dosud nemá obdoby. Budete se bát, možná budete i plakat, ale hlavně...se dozvíte pravdu.

Past přineše čtenářům přesně to, na co po přečtení drvních dvou dílů budou všichni s velkým napětím čekat. A to skvělý zážitek ze čtení, který Andrew Fukuda zaručuje už od prvních stránek HONU.

Děj:
Po útěku z Misie jsou Gen, Sisy, David a Epap, společně s děvčaty z Misie, nekompromisně odnášeni vlakem do neznáma. Většina už tuší, že je vlak neodveze do země zaslíbené. Nejde však vůbec nic dělat, a tak jen čekají na zastavení vlaku na ,,konečné". Tou je však, jak všichni s hrůzou zjistí, vládcův Palác.
Po masakru v příjezdové stanici, po kterém z děvčat z Misie zbyde jen jediná, se naši přátelé ocitají na tom nejhorším místě na světě. Ocelové chladné zdi, prázdné uličky, místnost pro krmení a místnost, která má být koupelnou však nejsou nejhorší věcí v ,,chovné stanici glupanů".
Tím nejstrašnějším jsou kóje, které se týden co týden zavírají a kdo zůstane v uličce a ne v kóji se okamžitě stává svačinou pro soumračníky. Avšak ani ti, co se stihnou schovat do kójí nejsou zcela v bezpečí. Vládce se spolu s ostatními obyvateli Paláce pravidelně prochází kolem kójí a vybírá si své oblíbené jídlo.
Do tohoto hrůzného světa plného strachu jsou Gen, Sisy, David a Epap vrženi, aniž by měli jakoukoliv šanci na útěk. Místní obyvatelé (glupani) jsou převážně chlapci, které stařešinové posílali z Misie vlakem pryč. Nejsou přívětiví, bojí se...každý týden totiž mizí někdo další.
Když se všek rozvřeští siréna a kóje se začnou pomalu, ale nekompromisně zavírat, aniž by uběhl od posledního krmení týden, Gen okamžitě pozná, že je něco hodně špatně. Všichni panikaří a všem zbývá jen pár minut na to, aby se stihli schovat. Jakmile se ke Genově kóji přitiskne vládcova uslintaná tvář, je Gen smířen s tím nejhorším. Do vládcova apartmá se ale rozjede kóje se Sisy. Následovaná velmi krátko na to i tou Genovou. Oba se však ocitají u tzv. Prapočátečníků, glupanů přeživajících v Paláci. Mezi nimi je i vládcův Vrchní poradce, ten oběma vysvětluje, že o zázračných účincích jejich krve ví. Gen a Sisy, respektive jejich krev, společně tvoří Prapočátek, který může přeměnit soumračníky v glupany. Proto jim odebírají spoustu krve, aby s ní mohli vytvořit sérum a zbraně k přeměně soumračníků. Sisy se usilovně brání, ale marně. Poté jsou zase oba posláni do chovné stanice.
Tím to však nekončí. Aniž by se Genova kóje otevřela, opět mizí do neznáma. Tentokrát však přímo do vládcova apartmá. Genovou jedinou myšlenkou je: ,,teď bude konec". Dozví se však, že vládcovy úmysly jsou úplně jiné. Jeho cílem je zneškodnění jednoho jediného soumračníka. Záře. Ta ví příliš mnoho a vládce ji potřebuje okamžitě zlikvidovat. Proto na tuto misi přes rozpálenou slunečnou poušť vysílá Gena, aby ji za Epapa, který tento úkol zřejmě nezvládl, dokončil. Gen však na cestu do metropole vyžaduje společnost Sisy, a tak ji vládce přes velikou neochotu pouští s ním. Jako pojistku pro jejich návrat si však vládce nechává Davida...

Je čas opět splynout s davem, vydávat se za soumračníky a dokončil nesplnitelnou misi. Dokáže Gen zabít Záři? Skrývá se Epap stále v metropoli? Vrátí se Gen a Sisy pro Davida??? Jaké tajemství odhalí Záře, které obrátí jak svět soumračníků tak i glupanů vzhůru nohama??

HODNOCENÍ:
Čekání na poslední díl trilogie se rozhodně vyplatilo! Po druhé knize (Kořist) jsem byla lehce zklamaná, ale PAST se opět vrátila k původnímu úžasně překvapujicímu a napínavému ději HONU. Každá stránka, občas i každý řádek byl velkou neznámou a čtenář se neustále strachoval o holý život hlavních postav. Tím, že se děj opět vrátil do metropole a Fukuda začal postupně odhalovat nová překvapivá tajemství děje se stana kniha neuvěřitelně poutavou. Stalo se tak velmi těžkým, knihu odložit a přestat číst! :)
Knížka tak ode mě rozhodně dostává 10/10b

HON - 10/10
KOŘIST - 7/10
PAST - 10/10
- rozhodně si nenechte ujít závěrečný díl PAST - již v knihkupectvích!!!
Č